receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Hromada kukuřice uvítala ministry před zasedáním vlády

Tisková zpráva 11/2005

Protest Greenpeace proti GM plodinám

Praha, 23. března 2005 - Ekologická organizace Greenpeace dnes formou přímé akce před úřadem vlády vyzvala ministra životního prostředí Libora Ambrozka a ministra zemědělství Jaroslava Palase, aby vyhlásili dočasný zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice MON810 v České republice. Aktivisté Greenpeace vysypali před místem jednání vlády hromadu kukuřice, označenou symbolem pro geneticky modifikované organismy (GMO), a vzkázali dotyčným ministrům, aby si GM kukuřici snědli sami, když si myslí, že její pěstování v ČR nepředstavuje žádný problém.

Zhruba čtvrt hodiny před zahájením večerního zasedání vlády ČR ve Strakově akademii v Praze vysypali aktivisté Greenpeace před vchod do budovy zhruba 1,5 tuny kukuřice, kterou označili velkým písmenem X, mezinárodním symbolem odporu proti GMO. Účastníci protestu drželi velkoplošný transparent s textem: "GM kukuřice: Snězte si to sami!" Karikatury adresátů tohoto protestu, ministra životního prostředí a ministra zemědělství, byly zapíchnuty doprostřed hromady osiva, kterou Greenpeace po skončení akce nechalo na místě. (foto: ©Greenpeace/Karel Sustr)

Oba ministři měli na zasedání vlády předložit novelu zákona o ekologickém zemědělství, kterého se úzce dotýká i problematika geneticky modifikovaných plodin. Právě ta je podle Greenpeace v České republice zcela nedostatečně ošetřena.

Greenpeace v minulosti opakovaně upozornilo ministra životního prostředí a ministra zemědělství, že pro kukuřici MON810, která se od letošního roku může pěstovat i u nás, neexistuje odpovídající monitorovací plán , a v České republice navíc nejsou ani známa pravidla koexistence mezi ekologickým, konvenčním a GMO zemědělstvím. Pokud se za této situace GM kukuřice začne v ČR pěstovat, může to mít dalekosáhlé důsledky nejen pro biodiverzitu, ale pro samotný zemědělský sektor, jemuž bude hrozit ztráta odbytišť. Pěstování GM plodin navíc ohrožuje samotnou existenci ekologického hospodaření v Evropě.

"Ohrozit kvůli zájmům několika výrobců GMO celé ekologické zemědělství je ekonomické šílenství. Produkcí a prodejem ekologických produktů se již dnes v České republice živí několik tisíc lidí, což je několikanásobně více, než kolik jich pracuje pro GMO byznys. Ten vytváří nová pracovní místa pouze v laboratořích, kde se testují produkty, aby se paradoxně prokázalo, že modifikované organismy neobsahují," uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. (foto: ©Greenpeace/Karel Sustr)

K požadavkům Greenpeace se připojili také zástupci ekologických zemědělců. Předseda Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Zdeněk Perlinger prohlásil: "Ekologické zemědělství se cítí bezprostředně ohroženo geneticky modifikovanými organismy, neboť záruky, které jsou ekologickým zemědělcům dávány, jsou zcela nedostatečné. Domníváme se, že nejlepším řešením současné situace je dočasný zákaz pěstování GM plodin."

Národní zákaz pěstování GM kukuřice MON810 nedávno vydaly vlády Maďarska a Polska, a platí již také na území Rakouska.

Greenpeace proto vyzývá českou vládu, aby tento příklad následovala.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: https://www.greenpeace.cz